خداحافظی اسطوره هلند از دنیای فوتبال

خداحافظی اسطوره هلند از دنیای فوتبال

رابین فن‌پرسی امروز برای آخرین بار در زمین فوتبال به میدان رفت.
به گزارش وبسایت نود، عصر امروز و در یکی از مسابقات هفته سی و چهارم اردیویسیه هلند، فاینورد در روتردام میزبان دن‌هاخ بود و در پایان با نتیجه 2-0 مغلوب مهمان خود شد.

این مسابقه اما از یک نظر دیگر اهمیت داشت و آن، خداحافظی رابین فن‌پرسی، اسطوره 35 ساله فاینورد و فوتبال هلند از دنیای بازیگری بود. فن‌پرسی که در اکتبر 2018 اعلام کرده بود در پایان فصل کفش های خود را آویزان می‌کند، امروز از ابتدا در ترکیب فاینورد قرار گرفت و سرانجام در دقیقه 93 جای خود را به دیلان ونته داد.

فاینورد در آخرین بازی فصل روز چهارشنبه به مصاف فورتونا سیتارد خواهد رفت (هفته سی و سوم که قرار بود در روز 28 آپریل برگزار شود اما به دلیل پیشروی آژاکس در لیگ قهرمانان به زمان دیگری موکول شده بود) اما فن‌پرسی با اعلام قبلی در این بازی حضور نخواهد داشت تا بازی مقابل دن‌هاخ، آخرین بازی دوران فوتبال او بوده باشد.

فن‌پرسی 35 ساله در این فصل دوران اوج خود را یادآوری کرده و موفق شده بود در 25 بازی، 16 گل برای تیم تحت هدایت جیووانی فن‌برونکهورست به ثمر برساند اما او در آخرین حضور خود در مستطیل سبز نتوانست از شکست تیمش جلوگیری کند.

فن‌پرسی اولین تجربه حرفه ای خود را در همین تیم فاینورد به دست آورد و در پایان فصل 02-2001 عنوان استعداد برتر فوتبال هلند را از آن خود کرد.

او در سال 2004 به آرسنال پیوست و در همان فصل نخست، به همراه این تیم موفق به فتح جام حذفی شد. اما این، تنها افتخار بزرگی بود که فن‌پرسی در طول 8 سال حضور خود در پیراهن توپچی ها به آن دست پیدا کرد.

فن‌پرسی با به ثمر رساندن 30 گل در 38 بازی فصل 12-2011 کفش طلای لیگ برتر انگلیس را از آن خود کرد و در پایان همان فصل، برترین بازیکن فصل لیگ برتر انگلیس از نگاه بازیکنان (PFA) شناخته شد.

او که به یکی از مخوف ترین مهاجمان لیگ برتر انگلیس تبدیل شده بود، در تابستان 2012 با انتقالی 22.5 میلیون پوندی به منچستریونایتد پیوست تا به رویای خود در فتح لیگ برتر جامه عمل بپوشاند. فن‌پرسی در آخرین فصل حضور سرآلکس فرگوسن در دنیای فوتبال، موفق به تجربه قهرمانی لیگ برتر شد (فصل 13-2012) و در همان فصل با 26 گل، برای دومین فصل متوالی کفش طلای لیگ برتر را از آن خود کرد و در تیم منتخب فصل نیز جای گرفت.

فن‌پرسی در سال 2015 به فنرباغچه ترکیه رفت و دو فصل و نیم را نیز در این تیم ترکیه ای گذراند تا این که در ژانویه 2018، به تیم سابق خود فاینورد بازگشت. او با گلزنی در نیمه نهایی جام حذفی مقابل ویلم به رکورد 300 گل زده در حرفه خود رسید و چندی بعد هم، یکی از 3 گل تیمش را در جریان برتری بر آلکمار در فینال این رقابت ها به ثمر رساند. او در آخرین فصل دوران فوتبالش فرمی مناسب داشت و در ماه آگوست 2018، به عنوان بازیکن ماه اردیویسه شناخته شد.

در عرصه ملی، فن‌پرسی به همراه هلند در 3 جام جهانی و دو یورو حضور داشت و به همراه لاله های نارنجی نایب قهرمانی جام جهانی 2010 و مقام سومی جام جهانی 2014 را تجربه کرد. با 50 گل در 102 مسابقه ملی، او برترین گلزن تاریخ فوتبال ملی هلند محسوب می‌شود.

منبع : نود تی وی